Informacje:    23 657 41 99

wtorek, 09 wrzesień 2014

Mistrzostwa Europy Niewidomych i Niepełnosprawnych w Warcaby 100-polowe

 

W dniach 14-21 sierpnia 2014 r. odbyły się IV Mistrzostwa Europy kobiet i mężczyzn, osób niewidomych, słabo widzących, niepełnosprawnych oraz niepełnosprawnych intelektualnie w warcaby 100-polowe w hali sportowej w Żurominie.

 

Oficjalne rozpoczęcie oraz powitanie zawodników odbyło się na Sali widowiskowej Żuromińskiego Centrum Kultury. Bezpośrednio po części oficjalnej odbył się pokaz tańca w Indiańskim stylu Pow Wow w wykonaniu tancerzy z grupy Tatanka Art. Organizatorem mistrzostw był Mazowiecki Okręgowy Związek Warcabowy oraz Związek Stowarzyszeń Sportowych ''Sprawni Razem'', Polski Związek Olimpijski Głuchoniemych, Starostwo Powiatowe w Żurominie, Liceum Ogólnokształcące im. M. Dąbrowskiej w Żurominie i Żuromińskie Centrum Kultury. Sędzią głównym mistrzostw był Pan Ivan Ilnicki z Ukrainy, natomiast arbitrem Pan Leszek Pętlicki z Polski.

W Mistrzostwach mogli startować zawodnicy, którzy spełniali kryteria zawodników o niepełnosprawności w swych kategoriach. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 7-9 rund lub kołowym w zależności od liczby uczestników, tempo gry 2 godz. dla zawodnika.

Była to już ósma międzynarodowa impreza w warcaby stupolowe na terenie powiatu żuromińskiego. W zawodach wzięło udział 45 zawodników z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Mołdawii i Izraela. W turnieju wystartowało siedmiu Polaków w tym dwóch mieszkańców Powiatu Żuromińskiego, a jednocześnie uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Żurominie Pan Zdzisław Bejger oraz Pan Sławomir Żołnowski. Ceremonia uhonorowania laureatów rozpoczęła się w dniu zakończenia zawodów o godzinie 16-tej, w której udział wzięli Przewodniczący Rady Powiatu Żuromińskiego Jerzy Rzymowski oraz Starostwa Żuromiński Janusz Welenc. Starostwo Powiatowe w Żurominie ufundowało puchary i medale dla laureatów.

Jesteśmy dumni z naszych uczestników ponieważ zajęli zaszczytne miejsca w swojej kategorii Spesholimpik II miejsce Pan Sławomir Żołnowski i III miejsce Pan Zdzisław Bejger.