Celem Domu jest w szczególności:
- Zapewnienie osobom z niepełnosprawnością intelektualną, możliwości prowadzenia aktywnego, dającego zadowolenie życia z zachowaniem związków rodzinnych oraz poczucie więzi z ludźmi i środowiskiem lokalnym, w warunkach bezpieczeństwa i akceptacji.
- Stworzenie warunków umożliwiających większy dostęp do szeroko pojmowanych świadczeń: rehabilitacji społecznej, socjoterapii i psychoterapii, opieki pielęgniarskiej i oddziaływań usprawniających.
- Tworzenie warunków dla zaspokajania potrzeb rekreacyjno-kulturalnych, samorealizacji, wzbudzania i podtrzymywania samodzielności.
- Pomoc przy organizacji i prowadzeniu grup wsparcia dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi oraz grup samopomocy.
- Kształtowanie i rozwijanie zasad współżycia w środowisku poprzez: uczestniczenie w zajęciach kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych oraz utrzymywanie kontaktów z rodzinami uczestników Domu.
- Kształtowanie w środowisku lokalnym pozytywnych postaw wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną poprzez współpracę i współdziałanie z samorządem lokalnym, instytucjami i organizacjami społecznymi i stowarzyszeniami.
Głównym zadaniem Domu jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności uczestników niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania społecznego. Główne rodzaje zadań to:
- Postępowanie wspierająco-aktywizujące w tym: trening umiejętności społecznych i interpersonalnych, trening motywacyjny m.in.: motywowanie do kontaktu, aktywności, samodzielności, podejmowania kontaktów społecznych, podjęcia terapii i rehabilitacji, terapia zajęciowa.
- Psychoedukacja ukierunkowana na samodzielne funkcjonowanie w swoim środowisku.
- Poradnictwo psychologiczne, socjalne, pielęgniarskie dla uczestników oraz dla ich rodzin i opiekunów w zakresie dotyczącym funkcjonowania uczestników.
- Współpraca ze społecznością lokalną, instytucjami, osobami prawnym i fizycznymi w zależności od potrzeb dla zapewnienia jak najpełniejszej integracji społecznej.