Przy przyjęciu uczestnika do Domu obowiązuje następująca procedura:
- O miejsce w placówce mogą ubiegać się osoby zamieszkujące na terenie Powiatu Żuromińskiego niepełnosprawne intelektualnie w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, jeżeli jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne.
- Nowy uczestnik lub jego opiekun prawny składa wniosek o przyjęcie do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o skierowanie. Składa też zaświadczenia lekarskie: lekarza specjalisty (psychiatry/neurologa) oraz lekarza pierwszego kontaktu, aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, o ile osoba takie posiada (§ 7 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy).
- Pracownik socjalny macierzystego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadza wywiad środowiskowy i przekazuje dokumentację do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Żurominie ul. Lidzbarska 27.
- Nowy uczestnik przyjmowany jest na podstawie wydanej z upoważnienia Starosty Żuromińskiego decyzji PCPR w Żurominie kierującej do Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Żurominie.
- Pierwsza decyzja kierująca wydawana jest na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
- Termin przyjęcia do Domu ustala kierownik PŚDS w porozumieniu z osobą kierowaną lub jej opiekunem.
- Przed przyjęciem osoby do Domu pracownik socjalny lub inny pracownik wskazany przez kierownika Domu przekazuje osobie kierowanej lub jej opiekunowi informacje o zasadach funkcjonowania PŚDS w Żurominie.
- W przypadku potrzeby zebrania dodatkowych informacji dotyczących osoby kierowanej lub jej sytuacji rodzinnej pracownik socjalny sporządza pisemną notatkę w tej sprawie i przekazuje ją kierownikowi Domu.
- Osobę posiadającą decyzję kierującą przyjmuje kierownik lub pracownik socjalny w obecności rodzica lub opiekuna uczestnika (jeżeli jest to niezbędne).
- Kierownik, pracownik socjalny lub inny wskazany przez kierownika PŚDS pracownik udzielają uczestnikowi oraz jego opiekunowi wszelkich informacji dotyczących funkcjonowania Domu oraz oprowadza ją po placówce. Uczestnik oraz (jeśli sytuacja tego wymaga) - opiekun zapoznawani są także z Regulaminem Organizacyjnym PŚDS w Żurominie.
- W okresie pierwszych 3 miesięcy zespół wspierająco-aktywizujący ocenia możliwości zaproponowania nowemu uczestnikowi indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego i niezbędnego okresu do jego realizacji.
- W dniu przyjęcia uczestnika do PŚDS przyznaje się uczestnikowi asystenta prowadzącego odpowiedzialnego za koordynację indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego.
W sprawie pytań dotyczących rekrutacji prosimy kontaktować się z Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Żurominie.
Chętnie odpowiemy na każde pytanie.